Tööintervjuu ei ole pelgalt formaalsus. See on võimalus mõista, kes inimene päriselt on – maskita ja loomulikus olekus. Läbimõeldud töövestluse küsimused loovad vestluse, mis on ühtaegu eesmärgipärane ja inimlik. Siin on mõned mõtted, millele intervjuud ette valmistades tähelepanu pöörata, et saaksid teha teadlikke ja väärtuspõhiseid otsuseid. 

Alusta baasküsimustest

Hea intervjuu ei ole pelgalt nimekirja küsimuste ette lugemine, kuid siiski on mõistlik valmistada ette nn. baasküsimused. Kui sul on olemas baasküsimused, mida küsid kõikidelt kandidaatidelt, saad hiljem ausalt võrrelda vastuseid ühtsetel alustel. Lisaks aitab kindel raamistik vältida eelarvamustest tingitud hindamist ja toetab õiglasemat valikut. Ülejäänud küsimused tekivad juba loomuliku vestluse käigus.

Väärtuspõhised küsimused – kas kandidaat sobib meie tiimi?

Tänapäeval ei otsi tööandjad pelgalt oskusi, vaid inimesi, kes jagavad ka ettevõtte väärtusi. Väärtuspõhised küsimused ja situatsioonide kirjeldused aitavad sul hinnata, kas kandidaat mõtleb ja tegutseb viisil, mis sobib sinu meeskonda.

Küsi näiteks:

  • Millised on sinu tööalased väärtused?
  • Kirjelda olukorda, kus pidid tegema keerulise, aga põhimõttelise otsuse.
  • Mis motiveerib sind tööelus kõige enam?

Sellised töövestluse küsimused annavad mõista, kas kandidaadi maailmavaade ja tööstiil ühtivad sinu ettevõtte kultuuriga.

Töövestluse küsimused, mis viivad mugavustsoonist välja

Kõige paremad vastused sünnivad siis, kui kandidaat tunneb end hästi ja saab hetkeks unustada ettevalmistatud “õiged vastused”. Seetõttu on oluline, et intervjuu kulgeks loomulikult, aga jääks samal ajal eesmärgipäraseks. Kui kandidaat tunneb, et teda kuulatakse ja temaga arvestatakse, näed tema tõelist olemust – ja just seda ongi vaja. 

Sügavamõttelised töövestluse küsimused aitavad kandidaadil enda keskmesse tulla, rahuneda ja olla täielikult kohal. Võib ka juhtuda, et inimene küll antud tööd ei saa, kuid on tänulik saavutatud selguse eest. Just tänu mõtlemapanevale intervjuule saab ka tema parema arusaama, mida oma eluga tööalaselt edasi teha.

Ka mõni ootamatu küsimus võib stressi maandada ja tuua välja kandidaadi loomuliku oleku. Need ei ole “õigete” vastustega töövestluse küsimused, vaid loovad vestluse. Interjuu võib olla pingeline. Kui esitad ootamatu küsimuse – näiteks poliitika, päevakajaliste teemade või mõne muu täiesti kõrvalise teema kohta – viib see fookuse korraks pingelt eemale. Nii näed, kuidas inimene reageerib olukordades, mida ta ei oska ette aimata. 

Intervjuu on dialoog, mitte monoloog

Ära unusta, et intervjuu on mõlemapoolne protsess. Samal ajal, kui sina hindad kandidaati, on see ka kandidaadi võimalus hinnata, kas ettevõte sobib talle. Loo turvaline ja avatud õhkkond, kus küsimused ja mõtted saavad vabalt liikuda. Kui vestlus on vaba, aga fookusega, saavad mõlemad pooled ausa ja selge pildi võimalikust koostööst.

Hea intervjuu võti peitub läbimõeldud küsimustes. Küsi julgelt, aga heatahtlikult. Tõeliselt väärtuslikud vastused sünnivad siis, kui kandidaat saab olla tema ise. Nii saad sina teha otsuse mitte ainult oskuste ja CV, vaid inimese põhjal. 

Kas soovid abi tööintervjuude ettevalmistamisel või värbamisprotsessi läbiviimisel? Võta meiega ühendust ja leiame koos õiged inimesed õigetele kohtadele.